choroba kesonowa

Choroba kesonowa

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego po odkręceniu gazowanego napoju słychać syczenie, a na powierzchni napoju pojawiają się bąbelki? Odpowiedź to oczywiście fizyka. Pęcherzyki powietrza powstają pod wpływem nagłego zmniejszenia się ciśnienia panującego w butelce w stosunku do ciśnienia atmosferycznego na zewnątrz. Ale czy to zjawisko może mieć coś wspólnego z ludzkim organizmem? A co gorsza, czy może być dla człowieka groźne? Otóż tak. Mowa o chorobie kesonowej, zwana również chorobą dekompresyjną.

Sytuacja z butelką nie ma oczywiście wpływu na życie ludzkie, jednak w organizmie może zajść do sytuacji analogicznej. Azot występujący w tkankach w stałym stanie skupienia pod wpływem zmniejszenia się ciśnienia ulatnia i rozprasza się w ciele człowieka. Jeżeli proces ten zachodzi w odpowiednim tempie w krwi tworzą się pęcherzyki azotu. Prowadzi to do choroby kesonowej.

W jakich sytuacjach jesteśmy narażeni na zachorowanie?

• Na chorobę tę w szczególności narażeni są nurkowie. Zbyt szybkie wynurzenie się zwody, a co za tym idzie zbyt szybka zmiana ciśnienia może powodować powstawanie pęcherzyków. W przypadku wykonywania tej pracy należy więc stosować przystanki dekompresyjne.
• Podczas startowania samolotu, gdy pomieszczenie jest szczelne, a ciśnienie wewnątrz obniżane jest dla bezpieczeństwa
• wykonywanie pracy w kopalni również naraża na wystąpienie tejże choroby, szczególnie w przypadku, gdy pracownik wychodzi z kopalni do której zostało wpuszczone powietrze w celu usunięcia wody z miejsca pracy

W naturalnych, zwykłych warunkach ryzyko zachorowania na tę chorobę jest znikome, czynnikiem wywołującym chorobę może być oddychanie gazem pod zwiększonym ciśnieniem.

Jakie są objawy choroby kesonowej?

• Świąt (swędzenie skóry)
• Marmurkowatość skóry
• skrzypienie skóry
• bóle stawów
• uszkodzenia układu nerwowego

Bezpośrednią przyczyną wymienionych wyżej objawów są pęcherzyki azotu zawarte w krwi. W poważnych przypadkach choroba ta może zakończyć się paraliżem lub śmiercią. Po przebyciu choroby kesonowej mogą pojawić się powikłania takie jak: zwyrodnienie stawów, martwica kości.

Drugi typ choroby kesonowej

W tym wypadku przyczyny choroby są te same jednak pęcherzyki docierają do mózgu, rdzenia kręgowego i ucha środkowego. Prowadzi to do częściowych lub całkowitych zaburzeń świadomości, nudności, szumów w uszach i zawrotów głowy. Niekiedy zdarzyć się może nawet niedowład części ciała. Nie da się przewidzieć czy uszkodzenia spowodowane chorobą będą stałe czy z czasem ustąpią. Zależy to przede wszystkim od organizmu osoby poszkodowanej, a także wielkości i rodzaju uszkodzenia.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Jak każda choroba, choroba kesonowa występuje częściej o określonej grupy ludzi. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z występowaniem u potencjalnego chorego:
• alkoholizmu
• nadciśniania
• hipotermii
• cukrzycy
Osoby z takimi zaburzeniami powinny wystrzegać się zawodów wymienionych w pierwszej części artykułu.

Profilaktyka

We współczesnym świecie coraz bardziej popularne staje się nurkowanie, jedyne co możemy zrobić, aby zabezpieczyć się przed zachorowaniem to udział w profesjonalnych szkoleniach. Jeżeli decydujemy się na nurkowanie powinniśmy też znać dokładny czas nurkowania, plan, głębokość. W takim wypadku ważne jest też, aby sprawdzić swoje zrowie np.: badaniami morfologicznymi. Pamiętajmy, że najlepszą profilaktyką jest uporządkowany, zdrowy tryb życia i wartościowe, pełne witamin posiłki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *