dobór materaca do łóżka

Dobór materaca do łóżka

Sen, to stan, w którym organizm regeneruje się i zbiera siły do kolejnego dnia pracy. Dobry sen ma wpływ na zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Wiedząc jak jest ważny radzimy jak najlepiej przygotować swoje miejsce do spania. Najistotniejszym elementem jest odpowiedni dobór materaca. To tylko pozornie łatwe zadanie – ilość rozwiązań oferowanych przez rynek może zdeprymować każdego, aby więc nie wybierać w ciemno warto zapoznać się ze sprawdzonymi zasadami wyboru materaca – dzięki nam wybierzecie dobrze, a Wasz sen będzie źródłem zdrowia, relaksu i radości.

Zdefiniuj swoje potrzeby

Materac powinien mieć odpowiednie rozmiary. Dzięki temu zapewnicie sobie komfort i sprawicie, że nocna regeneracja będzie przebiegać efektywnie. Jeśli chodzi o długość – materac powinien być o 20 cm dłuższy niż śpiąca na nim osoba. Co do szerokości – wiele zależy od tego czy śpicie na nim sami czy z drugą osobą. Jeśli śpicie sami to powinniście wybierać materace o szerokości od 80 cm wzwyż, jeśli natomiast z partnerem lub partnerką potrzebujecie minimum 120 cm.

Jaka twardość

W kwestii twardości materaca obowiązują zasady, które ułatwią Wam zadanie. Im osoba jest cięższa tym twardszy powinna mieć materac. Znaczenie ma również pozycja w jakiej najczęściej zasypiacie – jeśli leżycie na boku Wasze ciało powinno mieć solidne wsparcie tak, aby kręgosłup spoczywał zgodnie z naturalnymi wygięciami. Podobnie jeśli śpicie na wznak – wybierajcie raczej twardsze materace. Wśród specjalistów panuje opinia, że im starsi jesteśmy tym nasz materac powinien być bardziej miękki.

Co z materacami, które podzielone są na strefy – ich budowa – zaprojektowana dla przeciętnego wzrostu – uwzględnia wymagania, jakie mają poszczególne części Waszego ciała – inną twardość zastosowano dla głowy, ramion, lędźwi czy bioder oraz nóg. Taki podział zbliża realizację Waszych potrzeb do ideału pod warunkiem wszakże, że śpicie raczej mało dynamicznie, nie wiercicie się i nie przekręcacie.

Co ma w środku

Warto wiedzieć, że z problematyką materacy wiąże się pojęcie elastyczności płaszczyznowej i punktowej. Rozróżnienie to ma związek z budową materaca – te o elastyczności płaszczyznowej to produkty wykonane z bonelli – sprężyn, które uginają się pod naciskiem ciała na dużej powierzchni. W przypadku elastyczności punktowej mamy do czynienia z niewielkimi odkształceniami – to cecha charakterystyczna dla modeli kieszonkowych. W tym typie materacy znajduje się nawet kilka tysięcy kieszonek, a w każdej z nich ukryta jest reagująca oddzielnie na nacisk ciała sprężyna.

Oprócz wspomnianych już typów na rynku znajdują się również materace lateksowe, o doskonałych parametrach jeśli chodzi o wsparcie, do tego przyjazne alergikom. Kolejna rodzina produktów to te wykonane z pianek termoplastycznych – stosunkowo miękkie, reagujące na nacisk ciała.

Cała reszta

Macie już materac – nie był tani – to prawda, bo za jakość należy płacić. Pomyślcie więc o kolejnych elementach Waszego idealnego łoża. Dobierzcie do niego piękną pościel – w świeżej i pachnącej będziecie co noc odpoczywać tak dobrze, że energia będzie Was wprost rozpierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *